28 Ocak 2013 Pazartesi

IV. Murat


   
IV. Murat bozulan 17.yy'da devlet düzenini baskı ve şiddet yolu ile düzeltmeye çalışan ilk Osmanlı padişahıdır.Tütün yasağı koydu. Meyhaneleri kapatıp gece fenersiz sokağa
çıkmayı yasakladı. Şiddete dayanan kuvvetli bir disiplin sağladı. Böylece asayişi sağladı. Daha çok toplumsal düzeni sağlayacak ıslahatlar yapmıştır.
    Ülkenin gerilemesi üzerinde de durmuş, devleti gerilemekten kurtarmak için ne gibi ıslahatlar yapılması gerektiğini öğrenmek istemiştir. Bu amaçla devlet ileri gelenlerinin düşüncelerine başvurmuş,raporlar hazırlatmıştır.
NOT:Bu raporların en önemlisi KOÇİ BEY tarafından hazırlanmıştır.

1 yorum:

  1. Baskı ve Şiddetten bahsediyorsunuz ama onun abisi 2.Osmanın yani Genç Osmanın işkencelere maruz bırakılarak yeniçeriler tarafından öldürüldüğünü yazmassınız.Çok sevdiği Müezzinzade Filibeli Ahmet Paşayı yeniçerilerin onun gözleri önünde nasıl parçaladığını yazmassınız.Yeniçerilerin onu kaç kere ölümle tehdit ettiğini eğer baskı kurmasaydı öldürüleceğini ve devletin yıkılma sürecine gireceğini yazmassınız.Karikatür de hiç komik değil ecdad düşmanları sizi.

    YanıtlaSil