9 Kasım 2012 Cuma

Plasebo,zeigarnik,crespi, kateksis vb.

Bu tür kavramlar genelde çeldirici olarak kullanılmakta bazen de deneme sınavlarında yer almakta ben de bunları hatırlamak amacıyla yazayım dedim


 Plesebo etkisi : Pekiştireçlerin işlevleriyle ilgili bi kavramdır.
Etkisi fazla olan pekiştirecin düşük etkili bi pekiştireçten daha fazla güdülemesidir. Örneğin : sınıfını geçmesi durumunda çikolata yerine bilgisayar alınması. Plasebo etkisi: bu psıkolojık bişey. Mesela benım basım agrıyor, agrı kesıcı ıstıyorum ama kardesım bana agrı kesıcı degılde ona benzer bir sekerleme turu getırıyor. Ben onu agrı kesıcı sanıyorum ve basımın agrısı gecıyor. 

Crespi etkisi: Ne kadar et o kadar salya, yani uyarıcı ne kadar artarsa tepkide o kadar artar. 

Zeigarnık etkısı: Yarım kalan durumları tamamlama egılımı. Örnegın 3 soru var. ikisini cozuyoruz birini cozemıyoruz. Aradan uzun bır sure gectıkten sonra cozemedıgımız soruyu hatırlar dıgerlerını hatırlamayız. Dıger ornek arkası yarın tıpı reklamlarda reklamcılar bu ılkeyı kullanır. Senaryo tamamlanmadıgı ıcın devamını meakla bekleriz

Kateksis Öğrenme: Bireylerin içinde bulundukları sosyo-kültürel çevreyi dikkate alarak
ihtiyaçlarını belli nesnelerle ilişkilendirmeyi öğrenmesi.
 

Stroop etkisi: Stroop'un 1935 yılında geliştirdiği üç kısımdan oluşan bir bilişsel kontrol testi. Bir rengin adı (örneğin, "mavi," "yeşil," ya da "kırmızı") farklı bir renkle yazıldığında (örneğin "kırmızı" kelimesi kırmızı renkle değil mavi kalemle/renkle yazıldığında) kelimenin rengini saptama işleminin daha fazla süre aldığını ve aynı renkle yazılması durumuyla karşılaştırıldığında daha fazla hata yapıldığını belirtmektedir. Bu okuma ve okuma sonucundaki anlama isleminin otomatik ve daha hızlı olarak gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Eşdeğer İnançlar: Alt amaç esas amaçla aynı etkiye sahip olduğunda eşdeğer inanç oluşur. Sosyal dürtülerin doyurulmasıyla ilgili olduğu düşünülmüştür.
Örnek: Yüksek not alan öğrenci için  bir müddet sevgi ve kabul edilme ihtiyacı tatmin edilmiş olacaktır. Dersten 95 almak sevilme ve kabul edilme ile eşdeğer olarak görülecektir.

Alan Beklentileri: Organizma bir işareti gördüğünde, bir sonrakinin onu izleyeceğinin bilir.Cevaplar: C-EHiç yorum yok:

Yorum Gönder