2 Haziran 2013 Pazar

Karadenizli üreticinin yüzü çilekle güldü

Karadeniz Bölgesi'nde fındığa alternatif ürün olarak yetiştirilen çilek, bu sezon hava şartlarının da iyi gitmesi sonucu üreticilerin yüzünü güldürdü.

Bölge insanı tarafından son yıllarda fındık ve kivi gibi tarımsal ürünlere alternatif olarak yetiştirilmeye başlanan çilekten bu yıl
elde edilen yüksek rekolte hem üreticiyi hem tüketiciyi sevindirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Musa Sağlam, Ordu'da 40 dönüm arazide bu yıl 30 ton çilek üretimi yapıldığını dile getirdi. Hedeflerinin gelecek sezon söz konusu rakamı 40 tona yükseltmek olduğuna işaret eden Sağlam, "Bazı köylerimizde yeni çilek bahçeleri oluşturuyoruz. Amacımız var olan üretimimizi daha yukarılara taşımak" dedi.


Ordu'nun Perşembe ilçesi Ortatepe Köyü’nde çilek üretimi yapan Halil Yaşar ise, bir ay süren sezon boyunca çilek bahçelerinden en az yedi kez ürün toplama fırsatlarının olduğunu söyledi.


Bu sezonun hava şartlarının da iyi gitmesiyle kendileri açısından çok verimli geçtiğini vurgulayan Yaşar,"Bir aylık çilek sezonu kapanmak üzere. Çok şükür hava şartları bu sene istediğimiz gibi oldu. O bakımdan bizim açımızdan sezon çok verimli geçti" ifadesini kullandı. Sezon başında çileğin kilosunu 4 liradan sattıklarını anlatan Yaşar, bu yıl yağmur fazla yağmadığı için geçen sezona göre daha iyi durumda olduklarını belirtti.

kaynak:http://www.tarimtv.gov.tr/HD2945_karadenizli-ureticinin-yuzu-cilekle-guldu.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder